fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Sedliacka Dubová

Vzdialenosť

22 km

Zemepisné súradnice

49°15’41”N
19°26’0”E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Veľkosťou sa nevyrovná zrúcaninám hradov, no uvidíte ju už od cesty. Dostanete sa tam z dediny približne za 10 minút. Má zachované múry a vežu, zvyšky dvoch kaplniek a kostnicu. Donedávna bol kostol ešte obrastený kríkmi, vďaka čomu pôsobil ako zakliaty hrad z rozprávky. Dnes je však jeho okolie vyčistené a kostol je ľahko prístupný. Jeho záchrane sa venujú dobrovoľníci, ktorí čistia jeho okolie a snažia sa kostol udržiavať. Zrekonštruovali napríklad kostnicu, mnoho jeho častí zakonzervovali.

Na to, že má tento kostolík prívlastok tajomný, o ňom vieme pomerne dosť. Pôvodne ho obyvatelia Oravy poznali ako kostol Sv. Kozmu a Damiána. Príčinou jeho zániku bolo rozširovanie Sedliackej Dubovej smerom do údolia Oravy, teda opačným smerom od kostola.

Keďže bol kostol pre nich ďalej, zvykli si chodiť do drevenej kaplnky v strede dediny. Keďže do nej postupne chodilo viac ľudí ako do tajomného kostola vyššie na úbočí kopca, rozhodli sa prestavať ju na kostol. V tej dobe nesmeli byť v jednej dedine súčasne dva kostoly – v starom kostole sa teda prestali konať bohoslužby, strhla sa z neho strecha a oltár bol prenesený do nového kostola na mieste bývalej kaplnky.

Nachádza sa iba kúsok od Oravského hradu a od Oravskej priehrady. Môžete sa pri ňom zastaviť cestou z hradu smerom do Tvrdošína či Trstenej.