fbpx
Miesto

Tvrdošín

Vzdialenosť

39 km

Zemepisné súradnice

49°20'11"N
19°33'33"E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Maličký kostolík z 15. storočia vás upúta na prvý pohľad – vyzerá na Oravu netypicky, čo môžeme pripísať vplyvu gotiky. Práve pre tú je typická strmá šindľová strecha.

Hoci je drevený kostol Všetkých svätých oku lahodiaci aj zvonku, skutočné poklady sa nachádzajú vo vnútri

Kombináciu prírodných a sakrálnych motívov neuvidíte nikde inde. Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne je v tomto neopakovateľný unikát. Uvidíte pozoruhodné nástenné maľby, bohatú zbierku obrazov, a veľkolepý barokový oltár. Podmaňujúci je najmä monumentálny oltárny obraz Všetkých svätých.

Zaujímavosťou je, že kvôli maliarskej výzdobe v 17. storočí dorobili okno na južnej strane kostola, aby doň prenikalo viac svetla a dali sa obrazy lepšie vidieť. Kostol tak prišiel o ponurú gotickú atmosféru.

Ak sa bližšie pozriete na sochy na oltári, uvidíte, že sú zručne vytesané z krásneho lipového dreva. Nezabudnite si všímnúť aj strop – zdobia ho dychberúce maľby roziet s prírodnými motívmi a obraz hviezdnej oblohy.

Ak budete počuť údery zvonu, vedzte, že počujete takpovediac posvätný zvuk. Historický zvon v tomto kostole je posvätený biskupom, ktorý ho obradne požehnal a pomazal olejom. Je zasvätený sv. Floriánovi, čo dokazuje jeho reliéf na drieku zvona.