fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Oravský Podzámok

Vzdialenosť

17 km

Zemepisné súradnice

49°15’43’’N
19°21’31’’E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Hrad s dobovou atmosférou, ktorý by mal navštíviť každý

Unikátnosť Oravského hradu spočíva v detailoch – jeho jednotlivé miestnosti sú zariadené tak precízne, že vás skutočne dokážu preniesť do dávnych čias. Dámy sa pri vstupe do komnaty princeznej budú samy cítiť ako princezné, páni si zase prídu na svoje pri expozícii zbraní a všetkých obleje studený pot pri návšteve mučiarne. Hrad ponúka pestrú paletu expozícii, kultúrnych podujatí, sprievodných aktivít pre deti i dospelých.

Zaujíma vás ako sa žilo kedysi, chcete zistiť, čo je to krpka a čutora? Poteší vás etnografická expozícia. Nie ste veľmi na odborné výklady, chcete si skôr oddýchnuť? Oceníte hudobné a divadelné predstavenia, ktoré sú súčasťou prehliadky. Ste na výlete s priateľkou či priateľom, a chete ju/jeho potešiť? Jazda na koči po malebnom okolí vás nemôže naladiť inak ako romanticky.

Na hrade to žije a každý Slovák by mal aspoň raz skúsiť zapadnúť do víru pestrého diania na Oravskom hrade. Turista zo zahraničia by ho zase pri návšteve Slovenska nemal vynechať.

 

Schody až do neba? Po tých sa oplatí vyjsť

Oravský hrad je monumentálna stavba, jednotlivé paláce a nádvoria od seba delia ďalšie a ďalšie schody. Koľko ich však vyšliapete záleží na tom, aký okruh prehliadky si vyberiete. Prehliadka najväčšieho okruhu trvá dve hodiny, no nudiť sa určite nebudete – pestrosť kultúrneho programu, zaujímavý výklad sprievodcov a hlavne rôznosť expozícii si zaručene udrží vašu pozornosť. Sprievodcovia dodávajú svojmu výkladu šťavu rozprávaním o legendách, neunudia vás suchými rokmi a vymenovaním mien majiteľov hradu. Prehliadku spestria aj scénky o živote na hrade, ktoré zahrajú herci v dobových kostýmoch, vo vybraných miestnostiach uvidíte hudobné predstavenia, na nádvorí ukážky bojov a mnoho iného. Okrem najväčšieho okruhu si môžete vybrať ešte stredný a malý okruh prehliadky, čo určite ocenia najmenší návštevníci hradu.

Odporúčame nevynechať vyššie položené časti hradu, pretože hrad je zasadený do scenérie divokej oravskej prírody. Tá svojou nespútanosťou inšpirovala aj mnoho slovenských spisovateľov, z ktorých najznámejší je Pavol Országh Hviezdoslav. Z vyšších nádvorí a veží si môžete divokú prírodnú panorámu užívať plnými duškami.

 

 

Cíťte sa ako v rozprávke

Krásu Oravského hradu aj jeho okolia nemohli ignorovať ani slovenskí a zahraniční filmári, ktorí si túto pamiatku vybrali ako dejisko svojich filmov. Natáčali sa tu zahraničné snímky ako Dračie srdce a Upír Nosferatu, ale aj mnohé slovenské rozprávky, napríklad Kráľ Drozdia brada alebo Sokoliar Tomáš. Expozícia Mediatéka vám ukáže všetky podoby hradu vo filmoch, ktoré sa tu natáčali. Prezradí vám však oveľa viac.

 

Celodenný výlet pre deti aj dospelých – pre celú rodinu

Vďaka množstvu podujatí sa na hrad môžete vracať opakovane a váš zážitok bude zakaždým o niečo iný. Najbližšie sa na hrade uskutočnia Thurzove slávnosti, ktoré každoročne otvárajú letnú sezónu. Konajú sa 28. – 29. apríla. Počas niektorých podujatí sa dá dostať aj do zakázaných priestorov – do kazematy v podzemí, z ktorej vojaci hrad bránili, a filagórie – hradného altánku. Okrem toho, že sa na hrade toho veľa dozviete, tak sa aj zabavíte.

Deti ocenia komparzistov v dobových kostýmoch, alebo plavbu plťou po rieke Orava. Výklad je dostatočne stručný a pripravený tak, aby zaujal aj malých návštevníkov. Počas podujatí svoje umenie predvádzajú aj sokoliari, šermiari a divadelníci, ktorí návštevu spestria rozprávkovými predstaveniami. O najbližších podujatiach a programe sa včas dozviete na FB stránke Oravského hradu, kde sa taktiež môžete opýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma. Hoci je na hrade množstvo schodov, deti nad 5 rokov by ich mali bez problémov zvládnuť – niekedy sú dokonca zadýchané menej ako ich rodičia.

Dospelí ocenia Hostinec Zámocká 4, ktorý sa nachádza priamo pod hradom a kde môžete ochutnať remeselné pivo Thurzo. Toto pivo bolo po víťazstve v celoslovenskej súťaži vyhlasené za najlepšie remeselné pivo na Slovensku za rok 2013. Hostinec kvôli nemu vyhľadávajú aj pivní turisti, keďže toto pivo sa nedá ochutnať nikde inde.

 

Mapa