fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Babín

Vzdialenosť

28 km

Zemepisné súradnice

49°19'52''N
19°22'56''E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Dedinka Babín aj navzdory svojej malosti, má čo ponúknuť. Dominantou je neorománsky kostol z bieleho pieskovca postavený v 30. rokoch 20. storočia, naprojektovaný od významného architekta Milana Michala Haminca.

Drevené plastiky v nadživotnej veľkosti

V roku 2002 prišiel nápad usporiadať medzinárodný plenér* na počesť tunajšieho rodáka, rezbára Štefana Siváňa, jedného z najvýznamnejších oravských umelcov. Cieľom bolo znovuuchopenie rezbárskej tradície, ktorú môžete zažiť aj vy na vlastnej koži návštevou Galérie ľudového rezbárstva.

Slávnostné otvorenie galérie bolo 13. augusta 2006 a môžete tu vidieť výtvory účastníkov každoročného rezbárskeho plenéra. Expozícia sa nachádza na poschodí budovy starej školy a diela, ktoré ju tvoria, sú výtvormi rezbárov nielen z Oravy, Liptova, Kysúc, Považia, Šariša ale aj Česka a Poľska.

V galérii môžete obdivovať viac ako 100 drevených plastík s rozličnou tematikou, no zväčša vychádzajú z tradičného vidieckeho života ako pastierstvo, salašníctvo, práca na poli, náboženstvo či materstvo. Niektoré z nich merajú až 2,5 m.

Ak by ste radi zažili atmosféru zrodu týchto nadživotných sôch – určite si nenechajte ujsť päťdňový rezbársky plenér, ktorý sa každý rok uskutočňuje v Babíne druhý augustový týždeň.