fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Leštiny

Vzdialenosť

15 km

Zemepisné súradnice

49°11’23’’N
19°20’54’’E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Dedinka Leštiny vyzerá ako vystrihnutá z rozprávky

Kostol aj v minulosti vyzeral presne tak, ako teraz. Nebol nijako renovovaný, žiadne výrazné stavebné práce sa ho nedotkli, vďaka čomu si do dnešného dňa zachoval svoju autenticitu.

Pohľad naň vás prenesie do dedinského života minulosti, ktorý poznáme z literárnych či výtvarných diel. Niet sa čomu čudovať, veď presne o tomto kostole písal aj P. O. Hviezdoslav v diele Gábor Vlkolinský a bol v ňom dokonca pokrstený.

Architektonicky predstavuje jednu z najhodnotnejších častí stredoeurópskeho kultúrneho dedičstva

Preto sa nachádza na zozname UNESCO. Ide o artikulárny kostol, čo odkazuje na zákon (artikulu) pojednávajúci o náboženských slobodách protestantov v Uhorsku. Určoval kde sa smú stavať kostoly a za akých podmienok.

Súčasťou kostola je aj zvonica a márnica. Interiér je zdobený množstvom malieb. Oltár zo 17. storočia má bohatú akantovú výzdobu. Jeho súčasťou je obraz Zoslanie Ducha Svätého, ktorý je však replikou pôvodného, keďže ten bol ukradnutý. Do dnešného dňa v ňom prebiehajú bohoslužby.