fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Zuberec

Vzdialenosť

48 km

Zemepisné súradnice

49°15’38’’N
19°39’42’’E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Autentický oravský zážitok

Život na dedine poznáme najmä z diel našich prozaikov a básnikov. Múzeum oravskej dediny vám ukáže, o čom presne písali. Dedinka v údolí je tvorená dobovými drevenými domčekmi, ktoré sú vybavené autentickým nábytkom a pracovnými nástrojmi.

Každá chalúpka je zariadená tak, aby zrkadlila konkrétnu úžitkovú budovu, alebo domov rôznych obyvateľov oravských dedín – učiteľa, stredného roľníka, šoltýsa. Dominantou je rustikálny kostol sv. Alžbety.

Na prvý pohľad ani nevyzerá, že v domoch už nikto nežije – na parapetoch sú kvetináče s kvetmi, na oknách sú vyložené páperové periny, aby sa vyvetrali a ohriali na slniečku.

V lone divokrásnej prírody

Rodák z Oravy P. O. Hviezdoslav použil na opis oravskej prírody slovo divokrásna, čím chcel podčiarknuť nespútanosť a malebnosť prírody v tomto kraji. Múzeum oravskej dediny je preto zasadené pod roháčske kopce na rozmernú čistinu obklopenú lesmi.

Ako sa vtedy teda žilo?

Že bol život na Orave ťažký a naplnený najmä prácou naznačuje aj vybavenie jednotlivých domov. Uvidíte ako sa piekol chlieb, ako sa spracovávalo mlieko, ako sa vyrábali rukavice z ovčej vlny, ako sa spracovával ľan a následne z neho vyrábalo plátno a mnoho ďalšieho.

Spestrením sú remeselnícke dielne s ukážkami rezbárskych, včelárskych, drotárskych, textilných či keramických výrobkov. Naučíte sa viac o ich výrobe a môžete si ich aj kúpiť ako suvenír.

Výlet sem si užije každý bez ohľadu na vek. Múzeum často navštevujú turisti zo Slovenska i zo zahraničia, jednotlivci, páry aj celé rodiny.