fbpx

Pri zakúpení pobytového balíka od 3 nocí v termíne od 1. 7. do 1. 9. 2024, ste zaradení do LETNEJ SÚŤAŽE. Viac informácii tu.

Miesto

Jasenová

Vzdialenosť

12 km

Zemepisné súradnice

49°10’33.5”N
19°17’41.8”E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Orava bola typická tým, že hlavným zdrojom obživy väčšiny jej obyvateľov bolo poľnohospodárstvo. Aj Kukučínovi rodičia sa živili najmä farmárčením, čo dokazujú nástroje nachádzajúce sa vo dvore pamätného domu.

Z výkladu sa o ňom dozviete mnoho, ako o lekárovi Matejovi Bencúrovi, ktorý sa k ľuďom a pacientom správal rovnako, ako ku svojim literárnym postavám – láskavo. Často liečil zadarmo, nezištne pomáhal každému, kto jeho pomoc potreboval a to bez ohľadu na spoločenské postavenie.

V Chorvátsku, kde dlho žil, si ho vážili ako šikovného lekára, ktorý nemal problém vysadnúť na koňa a ísť za pacientom kilometre ďaleko. V Čile okrem lekárskej praxe velil hasičskému zboru.

Dozviete sa aj ako sa dostal k literatúre a čo ho inšpirovalo v okolí. Priamo v dome sa nachádza niekoľko objektov, ktoré spomína vo svojich dielach. V jednotlivých izbách nájdete zaujímavé expozície – tradične zariadenú izbu s pieckou a posteľou, v ktorej spával, ukážky jeho literárnych diel, či snímky zo sfilmovaných príbehov ako Rysavá jalovica a Neprebudený.