fbpx
Miesto

Dolný Kubín

Vzdialenosť

8 km

Zemepisné súradnice

49°12’24.0”N
19°17’51.4”E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Okrem krátkeho filmu o spisovateľovom živote, ktorý je pretkaný aj vhodnými ukážkami z jeho diel, si budete môcť spraviť vedomostný test alebo zahrať pexeso na dotykovom displeji. Uvidíte mnoho Hviezdoslavových osobných predmetov, napríklad veniec z bronzových lístkov, ktorý dostal do daru od srbských Slovákov.

Bol tuhým fajčiarom, o čom svedčí aj jeho zbierka fajok, popolníkov a cigár. Okrem písania vlastných textov sa Hviezdoslav zaoberal aj prekladom diel iných autorov. Jeho obľúbeným spisovateľom bol Shakespeare, preto nie je žiadnym prekvapením, že práve niekoľko jeho diel preložil Hviezdoslav do slovenčiny.

Ovládal viacero jazykov, o čom svedčí aj jeho knižnica, ktorú môžete v múzeu vidieť. Expozícia predmetov je doplnená o inštaláciu dobového nábytku a dekoru, ktorá replikuje miestnosti, v ktorých tvoril alebo pracoval. Múzeum prepája literárne a výtvarné umenie v podobe diel od maliarky Evy Trizuljakovej, ktoré ilustrujú Krvavé sonety.

V blízkosti múzea, na Hviezdoslavovom námestí č. 22, sa nachádza aj dom, v ktorom strávil posledné roky svojho života. S návštevou múzea môžete spojiť aj návštevu dolnokubínskeho cintorína, kde je pochovaný.