Domy boli zvyčajne stavané svojpomocne a architektúru charakterizuje veľká výrazová pestrosť, bohatosť prvkov a foriem.
Takáto zástavba hospodárskych dvorov je charakteristická pre strednú Oravu a domy boli postavené koncom 19-teho a začiatkom 20-teho storočia.
Vedeli ste, že Bobrova raľa bola dokonca vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a to presne 4. septembra 1977? Neradíme ju však do súborov skanzenov, nakoľko tieto domy sú trvalo obývané alebo prerobené na rekreačné účely. Môže sa však popýšiť tým, že je to najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe.
Ak si budete dobre všímať stropné trámy, ktoré sú pomerne dobre zachované na každom dome a nájdete tam datovanie a meno stavebníka, tak istotne nájdete aj vy najstarší zachovalý dom – konkrétne dom č. 115, postavený v roku 1833. Pri ľudovej architektúre je charakteristický jav – splynutie s prostredím, nikdy totižto nebojovala s prírodou, ale stávala sa jej súčasťou.
Tip na koniec
Po absolvovaní prehliadky pôvodnej ľudovej architektúry sa môžete dozvedieť ešte o čosi viac a prezrieť si zbierky ľudovej kultúry. Zájdite do malého etnografického múzea. Toto múzeum nájdete v zrekonštruovanej historickej budove bývalej cirkevnej školy č. 194.